Podcasty zyskują ostatnio na popularności, a ich rozwój cieszy mnie niezmiernie, dostarczając mi nowej wiedzy i rozrywki. Dlatego w niniejszym artykule przedstawiam Wam krótko czym w ogóle są podcasty oraz przedstawię najlepsze, moim zdaniem, polskie podcasty, które warto słuchać, a ich autorów wspierać. Zaczynamy!

Czym są podcasty?
Najprościej rzecz ujmując podcast to audycja radiowa dostępna przez Internet na żądanie, którą możesz słuchać kiedy chcesz i gdzie chcesz. Tematyka obejmuje chyba wszystkie dziedziny życia – od nauki, edukacji, polityki przez rozwój osobisty, finanse, motoryzację, aż po podcasty typowo rozrywkowe. Długość takich audycji jest różna, często tworzone są przez amatorów pragnących przekazać swoją wiedze na jakiś temat. Ale równie często mają charakter w pełni profesjonalny, nagrywane są w studio, często zapraszani są eksperci. Poniżej przykład takiego podcastu, jest to „Radio Naukowe” Karoliny Głowackiej.

#26 Czy piersi powstały, by kusić mężczyzn? O ewolucji biustu samic Homo sapiens | dr Agnieszka Żelaźniewicz Radio Naukowe

U orangutanic, szympansic, gorylic, gepardzic, słonic czy kotek wszystko działa logiczne – jest ciąża, jest lakcja, to powiększa się gruczoł przeznaczonych do karmienia młodych. U ludzi tej logiki brak. Kobiece piersi – po okresie dojrzewania – są powiększone stale. Nawet jeśli kobieta nigdy nie zaszła w ciążę i nigdy nie karmiła. Skąd ta wyjątkowość? Czy kobiece piersi naprawdę wyewoluowały głównie po to by kusić samców? O pomysłach na wyjaśnienie tego fenomenu opowiada dr Agnieszka Żelaźniewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego https://cutt.ly/wzfMsKC || https://radionaukowe.pl/ || https://patronite.pl/radionaukowe

Jak odtwarzać podcasty?
Służą do tego odpowiednie programy, które możemy zainstalować na komputerze lub telefonie.
Poniżej przedstawiam kilka najbardziej popularnych programów.

  • Google Podcast – program od Google jako aplikacja dla Androida oraz iOS. Możliwe jest też odsłuchiwanie podcastów za pomocą strony internetowej https://podcasts.google.com/, posiada wyszukiwarkę oraz umożliwia ręczne dodawanie podcastów. Darmowy i bardzo dobry na początek przygody z podcastami.
  • Pocket Casts – program jako aplikacja dla Androida oraz iOS., posiada wyszukiwarkę, możliwość auto ściągania nowych odcinków i kilka innych funkcji. Podstawowa wersja jest darmowa. Wersja rozszerzona jest płatna (ok. 5 zł/miesięcznie) i posiada m.in. aplikację dla Windowsa i macOS, możliwe jest też odsłuchiwanie podcastów za pomocą strony internetowej https://www.pocketcasts.com/
  • Podcast Addict – program jako aplikacja dla Androida, posiada wyszukiwarkę, możliwość auto ściągania nowych odcinków i kilka innych funkcji. Podstawowa wersja z reklamami jest darmowa, wersja płatna to ok. 5 zł./miesięcznie. Więcej informacji tutaj – https://www.podcastaddict.com/
  • Grover Podcast – program jako aplikacja dla Windowsa 10, dostępny do ściągnięcia w Sklepie Microsoftu. Aplikacja jest darmowa i posiada wszystkie podstawowe funkcje do odsłuchiwania podcastów.

Słuchać podcastów można także za pośrednictwem różnych innych serwisów podcastowych np. Spotify, Apple Podcast, Overcast, Anchor – takich portali jest mnóstwo i to w sumie od słuchacza zależy, którą platformę wybierze. Bardzo często autorzy podcastów tworzą także swoje strony internetowe, na których można ich audycje odtwarzać bezpośrednio z pominięciem wyżej wymienionych serwisów.

Skąd oni mają na to pieniądze?
Autorzy podcastów utrzymują się głównie z datków od swoich słuchaczy. Najpopularniejszą formą wsparcia jest serwis Patronite – https://patronite.pl/ – który umożliwia wpłaty na utrzymanie danego podcastu, a w zamian autorzy oferują często dodatkowe audycje, dostęp do zamkniętych grup w social mediach itp. Sam wspieram kilku twórców, a jeśli spodoba się Wam jakaś audycja warto takiego wsparcia udzielić!
Natomiast samo słuchanie podcastów jest całkowicie darmowe 🙂

Jakie podcasty warto słuchać?
Poniżej przedstawiam najlepsze polskie podcasty (moim skromnym zdaniem), które warto dodać do swojej aplikacji. Wszystkie poniższe audycje dostępne są w języku polskim, poruszają tematy naukowe lub przedstawiają informacje ze świata. Jest to pierwsza część listy, do której wybrałem moje ulubione słuchowiska 🙂
Podaję tutaj tytuł podcastu, krótki opis zaczerpnięty od autorów, link do strony internetowej danej audycji oraz bezpośredni link do serwisu Google Podcast.

Raport o stanie świata
Autorski wybór najważniejszych wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych z ostatnich 7 dni na świecie prezentowany przez Dariusza Rosiaka i zaproszonych gości. Znakomite źródło wiedzy o bieżących wydarzeniach bez zbędnej ideologii. Raport posiada także środowe wydania „Raportu na dziś” oraz audycję „Raport o książkach”. Strona www umożliwia odsłuch archiwalnych audycji i ich szerszy wybór.
Strona www | Google Podcast

Dział Zagraniczny
Dział Zagraniczny to podcast o wydarzeniach na świecie, o których w polskich mediach słychać niewiele, lub wcale. Świetne źródło wiedzy o odległych zakątkach świata, informacje których nigdy nie usłyszysz w telewizji czy dużych mediach. Bardzo dobre reportaże na fascynujące tematy, świetnie dobrani goście znający się na tym o czym opowiadają. To zdecydowanie pozycja obowiązkowa wśród polskich podcastów, zresztą mój ulubiony 🙂
Strona www | Google Podcast

Radio Naukowe
Radio Naukowe to podcast popularnonaukowy przygotowywany przez dziennikarkę radiową Karolinę Głowacką. Tygodniowo co najmniej dwa odcinki – dwie rozmowy – dwójka ekspertów/ekspertek. Tu usłyszysz o tym dlaczego niebo jest niebieskie, dlaczego po alkoholu zachowujemy się tak dziwnie, co jest w szczepionkach nowego typu, o nowej astronomii i falach grawitacyjnych, faktach i mitach genetyki, tajemnicach naszej skóry, energetyce przyszłości, naszej ewolucji, wymarłych zwierzętach, początkach życia na Ziemi… i tak dalej, i tak dalej. To podcast nie tylko o tym co wiemy, ale i skąd wiemy: znajdziesz tu odcinki o historii i metodach badań naukowych.
Strona www | Google Podcast

Brzmienie Świata z lotu Drozda
Światoczuły podcast Pawła Drozda poświęcony podróżom oraz temu, co dzieje się na naszym globie. Z dala od polityki, z dala od tego, co widoczne na pierwszych stronach portali informacyjnych. Zawsze goście i muzyka. Podcast z wrażliwością obserwujący otoczenie.
Strona www | Google Podcast

Granice Nauki
Podcast Granice Nauki to cykl wykładów i wywiadów Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Zadajemy sobie rozmaite pytania: czym różnimy się od innych zwierząt? Czy świat, który postrzegamy, istnieje obiektywnie, niezależnie od nas i naszych zmysłów? Jak wygląda kosmos i jaką rolę w całej przyrodzie odgrywa człowiek? W jaki sposób zdobywamy wiedzę o świecie?
Strona www | Google Podcast

Skądinąd
Podcast Tomasza Stawiszyńskiego, poruszający tematy filozofii, moralności, rzeczy dziwnych i ciemnych stron człowieczeństwa.
Strona www | Google Podcast

Nauka to lubię
Tomasz Rożek – dziennikarz naukowy, fizyk, youtuber z popularnego kanału przedstawia zagadnienia naukowe, często zaskakujące.
Strona www | Google Podcast

Podkast amerykański
Łukasz Pawłowski i Piotr Tarczyński omawiają najważniejsze wydarzenia polityczne USA – przystępnie, ale szczegółowo.
Strona www | Google Podcast

Tajfunowe przypisy
Azja to nie mityczna kraina mlekiem i miodem płynąca, ani marketingowa wydmuszka. W „Tajfunowych przypisach” zmieniamy utarte schematy myślenia o tym kontynencie. W Azji Wschodniej mieszka prawie połowa ludności świata, ale nadal uznajemy tematykę azjatycką za niszę. To temat, który podejmujemy raz na jakiś czas, fantazjując o odległych krainach albo powtarzając kolejne stereotypy. Łatwiej znaleźć opowieści o duchowych poszukiwaniach na „Wschodzie” niż przystępnie napisane, ale rzetelne artykuły o kulturze i historii. A raczej kulturach i historiach, bo mówimy o kilkudziesięciu krajach, których mieszkańcy mówią w setkach języków, wyznają różne religie, a często dzieli ich bolesna historia. W „Tajfunowych przypisach” wspólnie będzie kwestionować język, którym opisujemy Azję, nasze stereotypy na temat konkretnych państw, opowiemy Wam co nieco o historii, kulturze i literaturze. Ale przede wszystkim nauczymy Was krytycznie patrzeć na to, jak mówi się o świecie. I jak sugeruje tytuł do każdego odcinka znajdziecie przypisy ze źródłami i listą lektur, które pomogą zgłębić Wam temat. Audycję prowadzi Karolina Bednarz.
Strona www | Google Podcast

Strefa Kultur Uniwersytetu SWPS
Strefa Kultur Uniwersytet SWPS to projekt, którego głównym celem jest popularyzowanie wiedzy na temat ludzi, mediów, języka i kultury danego kraju. Do udziału w tym przedsięwzięciu zaprosiliśmy ekspertów z różnych dziedzin: filologów, językoznawców, kulturoznawców, medioznawców, dziennikarzy, socjologów i politologów.
Strona www | Google Podcast

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie. Odkrywa możliwości działania, jakie w różnych sferach życia daje psychologia. Jego założeniem jest udostępnienie rzetelnej wiedzy psychologicznej, do której można sięgać niezależnie od miejsca i czasu, w jakim się znajdujemy.
Strona www | Google Podcast

Wszechnica.org.pl
„Wszechnica.org.pl – Nauka” to baza wykładów zrealizowanych we współpracy z prestiżowymi instytucjami naukowymi. Wśród naszych partnerów znajdują się m.in. Festiwal Nauki w Warszawie, Muzeum Ziemi PAN, Kampus Ochota UW, Instytut Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN oraz kawiarnie naukowe. Wszechnica.org.pl nagrywa też własne rozmowy z ludźmi nauki. Projekt realizowany jest przez Fundację Wspomagania Wsi. Do korzystania z naszego serwisu zapraszamy wszystkich, którzy cenią sobie rzetelną wiedzę oraz ciekawe dyskusje.
Strona www | Google Podcast

Nauka XXI wieku
Rozmowy na tematy związane z odkryciami naukowymi, badaniami.
Strona www | Google Podcast

Za Rubieżą. Historia i polityka
Podcast o historii, podróżach i polityce międzynarodowej. Jak historyczne wydarzenia wpływają na rzeczywistość, w której żyjemy.
Strona www | Google Podcast

Śmiem Wątpić
Śmiem Wątpić jest kanałem promującym krytyczne myślenie i sceptycyzm. Moje filmy omawiają tematy takie jak nauka, pseudonauka (i wszystko co można znaleźć pośrodku), religia, racjonalność, błędy poznawcze, epistemologia i etyka.
Strona www | Google Podcast

Załączam plik podcasts_opml.xml dzięki któremu można zaimportować wszystkie powyższe podcasty do dowolnej aplikacji obsługującej import – kliknij tutaj.

Najlepsze polskie podcasty część druga już wkrótce, zapraszam Was do słuchania tych fascynujących audycji oraz do podawania własnych ulubionych podcastów poniżej w komentarzach. Wszystkiego dobrego! 🙂